Başlangıç / Dünya / 18 Maddede Almanya’da hayat

18 Maddede Almanya’da hayat

 1. Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes.
 2. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet kibar bir şekilde sizinle ilgilenir işi yoksa gideceğiniz yere kadar da size yolu tarif eder.
 3. Tokat vurma darp cezası 500 Euro’dur.
 4. Eğer ilk yumruğu atan siz iseniz mahkemede suçlu duruma düşüyor karşı tarafa yüklü miktarda ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca bu sicilinize de işleniyor.
  Siz siz olun kavgaya karışmayın.
 5. Bir kavga esnasında sizi darp etmiş iseler hemen cevap verirseniz bu kendinizi savunma oluyor. Durup bekleyip sonra karşılık verirseniz mahkemede sizi suçlayabilirler.
 6. Eğer iflas etmiş iseniz çok fazla üzülmenize lüzum yok çünkü yasalar size sahip çıkıyor. Size bir iş buluyor. Buldukları işten geçiminizi karşılayacak kadar olan parayı size ayırıp üstünü altı yıl boyunca alıyorlar. 6 yıl içerisinde kredi çekemiyorsunuz ve 6 yıl tamamlandıktan sonra borcunuz otomatik olarak bitmiş oluyor.
 7. Almanya’da eğer kiracınız kirayı ödemiyor ise evden çıkarmak oldukça zordur. Aylarca mahkemede uğraşabilirsiniz.
 8. Alman ustaların saat başı alacakları para oldukça yüksek olduğundan bozulan eşyaların yenilerini almak daha hesaplı hale geliyor. Bu sebeple caddelerde çöp kenarlarına bırakılan yeni eşyalar görmeniz mümkün.
 9. Almanya’da fırın çalışanları yapılan gözlemlerde ekmeklerin hızlı bozulması sebebiyle kadınların özel günlerinde ekmek paketlemeye müsaade etmiyor.
 10. İş yerlerinde günlük yarım litre bira içmek kanunen yasal.
 11. Almanlar çok küfür etmezler en kötü kelimeler ‘şayze’ domuz vb. şeylerdir.
 12. Birçok Alman, evinde ayakkabı ile dolaşmanıza hoş görür çünkü kendisi de aynısını yapıyordur.
  Devlet memurları genel vergilerden muaftırlar. Ve bir memuru koymak imkansızdır.
 13. Almanya’da her şey belgedir tuvalete dahi gidiyorsanız fişinizi almayı unutmayın.
 14. Otomobil sürücüleri çok dikkatlidir bu sebeple yeşil yandığında sağa sola bakmadan geçebilirsiniz. Ama dikkat etmenizde fayda var çünkü Almanya’da 3 milyondan fazla Türk yaşıyor.
 15. Alman usulü diye tabir edilen herkesin kendi hesabını kendisi ödesin oldukça yaygın bu kız arkadaşınızla buluştuğunuzda da geçerli.
 16. Eğer özel sigorta yaptırmadıysanız devlet sigortasını kullanıyorsanız doktordan randevu almanız birkaç hafta sürebilir.
 17. Kuzey ve Güney Almanya lehçesi farklılık göstermektedir bu sebeple bazı kanallarda çeviri ile verilmektedir.
 18. Almanya’da özel bisiklet yolları ve trafik göstergeleri bulunmaktadır.

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

Dünyada ilginç düğün gelenekleri

Dünyadaki farklılıkları zenginlik olarak sayıyoruz. Birbirinden farklı kültürler mevcut. Her bir ülkenin çeşit çeşit adetleri …

Bir Cevap Yazın