Başlangıç / Dünya / Mükemmel İntizam: Kızıl Ordu Korosu

Mükemmel İntizam: Kızıl Ordu Korosu

1928 yılında kurulan Kızıl Ordu Korosu dünyanın farklı ülkelerinde konserler vermeye başlamıştır. Yurtdışında genellikle bu isimle tanınır The Alexandrov Red Army Choir (Chorus).

Prof. General, Şef Aleksandr Vasilyeviç Aleksandrov, Çaykovski Konservatuvarında Koronun 18 yıl şefliğini yapmıştır bu sebeple rusça ismi Akademiçeskiy ansambıl pesniy i palyaski Rossiskoy Armii imeni Aleksandr Vasilyeviç Aleksandrov olmuştur.1928 yılında ilk defa sahne aldığında 12 kişilik bir kadroya sahiptir. Zamanla sayı katlanarak çoğalmıştır. Repertuarında 2 binden fazla yerli yabancı eser bulunmaktadır.

2008 yılında Rusya’da Türk Kültür yılı kapsamında Kremlin sarayında Mehteran takımı ile birlikte ortak bir konser düzenlenmiştir. Bu konserde İstiklal Marşımız başta olmak üzere ortaklaşa birçok eser icra edilmiştir. Rusya’da birçok kez Türkler için sahne almıştır. Van depremi sırasında Türkiye’yi yalnız bırakmamış ve vermiş oldukları konserde Van’daki depremzedeler için yardım toplanmıştır.
Orkestra ve dans grubundan oluşmaktadır. Rusya’nın halk şarkılarından, kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserler icra etmişlerdir. Bunların arasında “Kalinka”, “Katyuşa”, “Palyuşka Polye”, “Oçin Çörnaya” en bilinenlerindendir.
1941-45 arası Sovyet Cepheleri’nde, askerlere ve halka moral vermek için 1500’ün üstünde gösteri düzenlemişlerdir.

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

1 Yorum

  1. Merhabalar, vermiş olduğunuz bilgiler için tesekkur ederim. Bir sorum olacaktı size. Yeni rusların uçağı düştü ve içerisinde bircok asker ile beraberinde kızıl ordu grubuda vardı. Elbetteki ülkedeki tek grup o uçaktaki değildir ama bir bilginiz var mi bu konuda düşen uçakta ki grupla ilgili?

Bir Cevap Yazın