Başlangıç / Dünya / Almanların Çift Kuleli Rekor Kıran Otoparkı

Almanların Çift Kuleli Rekor Kıran Otoparkı

Almanya’nın Wolfsburg şehrinde bulunan ‘Autostadt’ Volkswagen firması tarafından 1998 yılında yapılmaya başlamıştır. 25 dönümlük arazi üzerine kurulmuş fabrika sahasının içinde araba üretimi, iki kuleli otopark, araba müzesi kafe ve eğlence merkezleri bulunmaktadır. Burası 1998 yılında hem araba alacaklar için bir satış alanı hem araba deneme pisti hem de turistik bir mekan olarak 400 mimar tarafından tasarlanıp yapılmıştır.

Almanlar tarafından burası Otomobil Cenneti olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca Wolfsburg şehrinde ilk fabrika Volkswagen firmasıdır. Burası Hitler’in emri ile üretime katkı sağlamak ve işçi istihdamı oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Fabrika kurulduktan yıllar sonra yeni eklentilerle hem müşterilere hem de ziyaretçilere açılmış. Yılda 2 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Giriş ücreti bir günlük yetişkin için 15 €’dur. İçerisinde Volkswagen araçlarının tarihi gelişimini, klasik araçları, Bentley, Porsche, Skoda, Lamborghini, Audi ve Seat pavilyonlarını gezip araçların tarihle birlikte değişimine şahit olabilirsiniz.

Ayrıca dünyada 2014 yılında Guinness rekorlar kitabına giren en hızlı otomatik otopark sistemi Volkswagen firmasının içersinde bulunmaktadır. Otopark 2 tane 20 katlı kuleden oluşmaktadır ve yüksekliği 48 metredir. Her katında 400 otomobil bulunmaktadır. Kuleler otomobil firmasıyla 700 metrelik bir tünel ile bağlantılıdır. Bir arabayı girişten en yüksek kata park etmek sadece 1 dakika 44 saniye sürmektedir.Ve buradaki arabalar satış için müşterilerini bekliyor.

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın