Başlangıç / Ekonomi / Asgari ücretli çalışan yurtdışı gezisine çıkabilir mi?

Asgari ücretli çalışan yurtdışı gezisine çıkabilir mi?

Bildiğiniz üzere yaşamak için Lidyalı’lar zamanında icat olmuş olan şu an adına para dediğimiz nesneye ihtiyacımız bulunmaktadır. “Daha güzel yaşamak için daha çok paraya ihtiyacımız var.” düşüncesine girmişizdir hep. Çünkü Kapitalist bir sistemde insanlar selamı bile zenginlik ölçüsüne göre değer biçerek verdiğini düşünürsek, gerisini, eğrisini doğrusunu siz hesaplayın.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 2017 yılında geçerli olacak Asgari ücret zammının 104 TL olacağını belirtti. Yani bir işçinin eline 1.404,00 TL para geçecek.

Peki bu para ile geçimini sağlayıp yılda bir kere tatile çıkabilir mi?

Tatil de neymiş ‘gavur icadı’ demeyin zira bir zamanlar gavura gavur denmeyecek diye ferman yayınlanmış ama şimdi rahat olabilirsiniz.

2015 yılında yaklaşık 13,5 milyon kişi yurtdışına geziye çıkmış.

Bir kişinin aylık 500 TL’lik bir evde oturduğunu varsayalım tabi bu büyük şehirlerde daha fazla. Elektrik, su, doğalgaz, mutfak masrafları yol ücreti de eklenince aylık kabaca 1000 TL diyelim.  Ama daha 400 TL’miz var. Arada sırada dışarıda aktiviteler yapsa, üstüne başına kıyafet satın alsa aylık cüzi bir miktar yastık altı yapabilecek.

Yurt dışına çıkmak için en az bir yıllık pasaport lazım (250 TL). Gideceği ülkenin de Avrupa’da olduğunu var sayarsak en az 3 gün kalmalı bu da ortalama 1000 TL civarı. Tabi vize ücreti harcı, alması derken de 500 TL harcıyorsunuz. Kısaca 2000 TL’ye yurt dışına tatile çıkabilirsiniz. Gezmeyi dünyayı dolaşmayı herkes ister 78 milyon Türkiye nüfusunun sadece 13,5 milyonu yurt dışına tatile çıkabilmiş. Peki bunlardan kaç tanesi asgari ücretle çalışıyor?

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın