Başlangıç / Dünya / Bisiklet rekoru Almanlarda

Bisiklet rekoru Almanlarda

Almanya nüfusunun büyük bir çoğunluğu yaz kış bisiklet kullanmaktadır. Tabiî ki Almanya iklimini göz önünde bulundurmamız gerekir. Ulaştırma bakanlığının verilerine göre 2008 yılında Almanya nüfusu 78,36 milyon ve 16 eyaletinde yaklaşık olarak bisiklet kullananların sayısı kimi yerde nüfustan fazla kimi yerde başa baş ve biraz düşüktür. 2014 verilerine göre ise Almanların yüzde 72’si haftada 7 saate kadar bisiklet kullanmaktadır.

Bisikletlerin büyük çoğunluğu nisan ayı gibi sokaklara iner. İklimin yağışlı ve soğuk olmasından dolayı bu süre çokta uzun süreli olmaz ama kullanan kesim de yadırganmayacak kadar vardır. Bisikletler toplu taşımacılığa göre daha az masraflı, park sorunu ortadan kaldırıyor bu sebeple okula, işe, pikniğe, turistik geziye gitmek için ideal. Ayrıca Avrupa da birçok bürokrat işe bisikletiyle gidip gelmektedir.

Almanya sokaklarında bisikletler için belirlenen yollar ve trafik ışıklarında bisiklet göstergeleri bulunmaktadır. Çocuklara okullarda trafikte bisiklet nasıl kullanılır bunun eğitimi verilmektedir. Genelde bisikletler sepetli olmaktadır. Her istasyon, metro girişlerinde bisiklet bırakılan yerler vardır. Yeşillik alanlarda park gibi yerlerde anne babalar bisikletlerin arkasına tekerlekli ek olarak römork bağlamaktadır. Bunu ilk defa görüyorsanız şaşırtıcı gelebilir. Yaş sınırı kesinlikle yoktur yürümeyi öğrenmiş bir çocuk annesinin yanında, yetişkinlerde ise 80, 90 yaşlarında birisini rahatlıkla bisiklet sürerken görebilirsiniz. Aynı zamanda eşyaları taşımak içinde idealdir. Faydaları da saymakla bitmiyor hem ekolojik oluşu hem de sağlık açısından önemli tercih nedenlerindendir. Belediyeler saatliği ya da günlüğü makul ücretlere bisiklet kiralama alanları oluşturmuştur. İsteyenler çıkartmış oldukları kart ile ödeme yapıp bir bisiklet istasyonundan bisikleti alıp başka bir istasyona rahatlıkla bırakabiliyor.

http://www.ziv-zweirad.de/fileadmin/redakteure/Downloads/PDFs/radverkehr-in-zahlen.pdf

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın