Başlangıç / Dünya / Bu da mı Altın demeyin, Burmalıların Tarihi Altın tapınağı

Bu da mı Altın demeyin, Burmalıların Tarihi Altın tapınağı

Shwedagon Pagodası dünyada 4 Buda’nın emanetlerin bulunduğu tek tapınak olarak bilinmektedir. Tapınağın en önemli özelliklerinden bir tanesi Buda’nın (Gautema) bu tapınakta 8 tane saç teli bulunmasıdır. Hindistan’a ticaret amaçlı giden tüccarların Buda ile karşılaşması sonucu Buda saç tellerini onlara verir. Şu an burada muhafaza edilmektedir. 50 milyonluk Burma’da 500 binin üzerinde rahip bulunmaktadır. Rahipler tapınaklarda Meditasyon ve dua ile meşgul olmaktadırlar. Kendi yiyeceklerini isteme yoluyla halktan temin ederler.

Pagoda, Budistlerin dinî yapılarına verilen isimdir. Pagodalar, Japonya, Çin ve Hint kültürü alanına giren Güneydoğu Asya’da örneklerini görmek mümkündür.

Başkent Yango’nun simgesi Shwedagon Pagodası tüm ülkede çok iyi bilinmektedir. Ayrıca tapınaklara girişte Camilere girişte olduğu gibi ayakkabı bunun yanında çorapta çıkarmak zorunludur. 2500 yıllık Tarihi bir yapıdır. 11 ton altın kullanılan tapınak 100 metre yüksekliğinde en zirvesinde de Güney Afrika’dan getirilen 76 Karatlık elmas bulunmaktadır. Dinin esaslarına göre 4 yılda bir tapınağın tüm altınları değişmektedir. Bu da milyonlarca dolara mal olmaktadır.

Başkent Yangon’un simgesi olan Shwedagon Pagodası’nı ‘’Shewe’’altın ‘’Dagon’’ ise başkent Yango’nun eski ismidir. Geniş bir alan üzerine kuruludur. Tapınak içi ve çevresi dua edenlerle doludur. İçeride altın Buda heykelleri bulunmaktadır.  Buda heykellerine altın yapraklar yapıştırılması dini ritüelden kaynaklanmakta ve dualarının kabulüne vesile olmaktadır. Hal böyle olunca ülkede Myammar’da altın yaprak işi oldukça revaçtadır. Halk tarafından yemeklerde de kullanıldığı ve kalbe iyi geldiği belirtilmektedir. Halk diğer kentlerde yapılacak olan tapınaklar için Shwedagon Pagodası’na gelip burada hediyeler sunulmaktadır.

Burma budizminin 5 temel esası bulunmaktadır.

  1. Buda
  2. Buda’nın temel öğretilerini içeren metinler
  3. Rahiplerin giydiği elbisenin rengi
  4. Öğretmen
  5. Anne ve Baba

 

 

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın