Başlangıç / Dünya / Burma’daki Altın Kayanın sırrı çözüldü

Burma’daki Altın Kayanın sırrı çözüldü

Uçurumun kenarındaki Kutsal Altın taş

Burma’nın Mon kentinde uçurumun kenarında kutsal sayılan altın bir taş bulunmaktadır.

Kayanın üstüne getirilip yerleştirilen altın taş birkaç bin yıldır burada santim kımıldamadan durmaktadır. 

 Bu altın taşı ziyaret için buraya turistlerden çok Budistler gelerek kendi inanışlara göre kutsal bir görevi yerine getirmektedirler. Bir nevi onlar için hac olarak kabul edilmektedir. İnançlı her Budist’in burayı ziyaret etmesi gerekmektedir. Dağın tepesinde uçurumun kenarındaki bir kaya üstünde duran bu Kutsal altın taşı görebilmek hiç de öyle kolay değildir. Buraya ulaşmak için 16 kilometrelik bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Neyse ki zirveye kadar giden vasıtalar bulmak mümkün ama 3 kilometresini yaya olarak tırmanmak zorundasınız. Bu taşın kutsal sayılmasında ki asıl neden ise Buda’nın saçlarının kayanın üzerindeki 5.5 metrelik kubbede saklanıyor olmasıdır. Saç tellerinin kayayı ruhani olarak koruduğunu bu sebeple kımılda dahi olmadığı belirtilmektedir.

Efsaneye göre

Efsaneye göre Buda tarafından bir keşişe verilen saç telleri keşişin hayatının sonuna yaklaşması ile birlikte bu emanet için kutsal mekan  yaptırmak ister. Keşiş zamanın kralına gelir, Kral denizin dibinden çıkartılan bir kayayı dağın zirvesine koydurur ve altınla kaplatır. Üzerine kubbe yaptırır ve bu kubbenin içine Buda’nın saç tellerini koydurur.

Bir çok Budist burayı Burma takviminin son ayı sayılan mart ayında ziyaret etmektedir. Kayanın kadınlar tarafından olumsuz etkilenip düşmesinden korkulduğu için kadınların 10 metreden fazla yaklaşması yasaktır. Kayaya çıkan herkes altından yapraklar alarak üzerine yapıştırmaktadır. Gece gündüz başında görevliler beklemektedir.

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

Dünyada ilginç düğün gelenekleri

Dünyadaki farklılıkları zenginlik olarak sayıyoruz. Birbirinden farklı kültürler mevcut. Her bir ülkenin çeşit çeşit adetleri …

Bir Cevap Yazın