Başlangıç / Dünya / Dünyada ilginç düğün gelenekleri

Dünyada ilginç düğün gelenekleri

Dünyadaki farklılıkları zenginlik olarak sayıyoruz. Birbirinden farklı kültürler mevcut. Her bir ülkenin çeşit çeşit adetleri gelenek görenekleri var. Biz sadece evlilik süresince yaşanan ritüelleri sizler için topladık. Ortaya beğenerek okuyacağınız yok canım bu kadar da olur mu diyeceğiniz tuhaf durumlar çıkmış olabilir. Ama dünya farklılıkları ile güzel bir yer.

Gelini Karartmak: İskoçya

Bir kadının hayatındaki en mutlu gününü kutlamak için, gelin dostları ve akrabaları, hayal edebileceğiniz her pis şeyin kızartılmış süt, ölü balık, atık gıda, katran, soslar, çamur, un, sosisler gibi bir kovaya koyarak karıştırıyorlar. Ve bunu bir gece beklettikten sonra gelinin üzerine saçıyorlar. İnanca göre gelin bunun üstesinden gelebilirse, evlilik de dahil olmak üzere her şeyi yoluna koyabilir. Kısacası bu adet gelini, onu evlilik süresince karşılaşacağı aşağılanma veya problemlere hazırlamaktır.

Önceden Planlanmış Ağlama: Çin

Birçok gelin için, düğün gününün yoruculuğu ve baba evinden ayrılışı sebebiyle duygusal artıyor. Çin’deki Tujia halkının gelinleri ve kadınları konuyu tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Gelini bir ay önceden başlayarak her gün 1 saat ağlamaya başlıyor. Ayın sonunda ailedeki her kadın gelinin yanında ağlıyor. Kadınların farklı ses tonunda ağlarken bunun bir sevinç ifadesi olduğu belirtiliyor.

Damat ayakları dayak: Kore

Güney Kore’de düğün günü gelenek olarak damat arkadaşları tarafından falakaya yatırılıyor. Acımasız olabilir, ancak acımasızdan çok daha çabuk ve eğlencelidir.

Ağaçla Evlenme: Hindistan

Hindistan’da astrolojik olarak Mars ve Satürn arasında doğan kadınlar, görünüşe göre “lanetli” oldukları ve kocalarının erkenden ölmelerinin muhtemel olduğu düşünülüyor. Bu lanetin emriyle önce bir ağaçla evlenmeli ve ağacı laneti kesecek şekilde kesmeli.

Hindistan’ın bazı bölümlerinde damat düğün alanına yaklaşmadan önce ayakkabılarını çıkarması gerekiyor. Bu arada bir kargaşa meydana geliyor. Damadın ailesi gelin tarafı bu ayakkabıları saklamasın diye dört dönüyor. Gelinin ailesi başarırsa, damadın sonunda onları geri almak için bir fidye ödemek zorundadır.

Rusya

Gelini alabilmek için gelin evine gelindiğinde evin her basamağında bilmecelerle sorularla karşılaşıyorsunuz. Bilemediğiniz her soruda basamak atlamak için bahşiş veriyorsunuz. Düğünde çiftlerin el kullanmadan balon patlatmaları, düğün pastasının ilk diliminin açık artırma ile satılması.

Moritanya

Gelin adayları kilo her zaman sorun etmiştir. İnce zarif bir şekilde gelinliğin içine girmek ister ama Moritanya’da zayıf gelin makbül değildir. Kızlar küçük yaşlardan evlilik için hazırlanmaya başlar. Evlilikten bir ay önce kızlar ideal formda olmak için özel kilo alma diyetine alınırlar. Her gün yaklaşık iki kilo kadar yemek deve sütü ve içebildiği kadar da sıvı tüketirler. Özel bir odada hareketsiz bir şekilde otururlar böylece kilo almaları sağlanır.

 

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın