Başlangıç / Dünya / Dünyanın en büyük Tuz gölü ve Aynası

Dünyanın en büyük Tuz gölü ve Aynası

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da yer alan Salar de Uyuni, 11 bin km² alanıyla dünyanın en büyük tuz gölüdür. Bolivya ‘nın güneybatısında, 3.653 m yükseklikte bulunur ve Titikaka Gölü ile beraber Altiplano Platosu’nun tabiat açısından doruk noktası olarak kabul edilir. Gölün ayna gibi yüzeyi adeta gökyüzü ile yeryüzünün birleşimi gibidir. Birçok fotoğrafçı için bir cennet sayılmaktadır. Çünkü hiçbir fona ihtiyaç olmadığınız göreceksiniz. Sanki gökyüzünde yürürken fotoğrafınızı çekiyorlar.

 

Mutlaka çıplak ayakla gölün üzerinde yürüyünüz. Ayağınızın altındaki  tuz kristallerini daha iyi hissedeceksiniz. Ama güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın. 10 milyar tona yakın tuz rezervi olduğu tahmin edilen göl, tuz üretiminin yanı sıra daha çok turistik bir bölge olarak kullanılmaktadır. Burayı en çok Perulu turistlerin ziyaret ettiğini öğreniyoruz. Sorduğunuz zaman Güneşin batışı burada görmek her şeye değer cevabını alıyorsunuz.  Ayrıca Ralliciler için muazzam bir alan. Her yıl burada Ralliler düzenlenmektedir. NASA tarafında da kullanılmaktadır. Gölün içinde İnka Evi diye adlandırılan bir ada bulunmaktadır. Gölün içerisinde adalarda dev kaktüsler bulunmaktadır. Boyları 15 metreye kadar ulaşmaktadır ve neredeyse 1200 yaşındadırlar. Ayrıca tamamen tuzdan yapılmış ilginç bir oteli bulunmaktadır. Yatakları ve masaları da tuzdandır.

 

Göl Güney Amerika Flamingoları için önemli bir yaşam alanıdır.  Yağmur zamanı boyunca tuz kabuğu birkaç desimetre su ile örtülür. Haziran sonundan yağmur zamanının başlangıcı Aralık başına kadar göl kurudur.

Göle dair anlatılan bir efsane

Tunupa, Kusku ve Kusina dağları Salar gölünü çevreleyen dağlar. Efsaneye göre bunlar dev insanlardı. Tunura  Kusku ile evlendi. Sonra Kusku Kusina ile kaçtı. Bu duruma çok içerleyen Tunura kucağında çocuğunu emzirirken ağlamaya başladı. Gözyaşları ile sütü karıştı ve bu Salar gölünü oluşturdu. Şu anda bile birçok yerli Tunura’yı bir tanrı olarak görmektedir.

 

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın