Başlangıç / Dünya / Erasmus Staj Hareketliliği
  • Azure

Erasmus Staj Hareketliliği

Herkese merhabalar, sizlere hem bilgi niteliğinde hem de başımdan geçen erasmus staj hareketliliği kapsamında yaşadıklarımı paylaşacağım. Öncelikle Erasmus/Staj Hareketliliğine nasıl başvuru yapılır sorusu ile başlayalım..

1.Aşama Erasmus staj hareketliliği başvurusu için üniversitenizin Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü ile görüşmeli ve ilana çıkılacak olan çağrı tarihlerini öğrenmelisiniz. Çünkü yılda iki kez ilana çıkılmakta ve öğrenciler için gerekli işlemleri yapmaları için 20 gün süre tanınmaktadır. Çağrı ilanına üniversitenizin anasayfasından ulaşabilirsiniz ve bunun içinde sürekli takipte kalmanız faydalı olacaktır.

2.Aşama Çağrı ilanı yayınlandı ve sizden başvuru formu(üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir), ve staj yapacak olduğunuz iş yerinden almış olduğunuz kabul mektubu istenecektir. Bu evraklar ile başvuru yaptıktan sonra üniversitenizin Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü yabancı dil sınavı yapar ve belirlenen baraj puanı üzerindekiler başarılı kabul edilerek diğer işlemlere devam edilir.

NOT: Staj yapacak olduğunuz ülkeyi seçerken aşağıdaki tabloda yer alan hibe miktarlarını göz önünde bulundurmanızda fayda var 😉 Tablodaki veriler 2016 yılına aittir.

3.Aşama Yabancı dil sınavında da başarılı olduktan sonra sizden Learning Aggrement dosyasını doldurup teslim etmeniz istenecek. Bunun dışında pasaportunuzun tamamının taranmış şekli ve Erasmus Stajı için ayrı bir başvuru formu daha istenecek. Tüm evraklarınızı eksiksiz ve yanlış olmadan doldurursanız okulunuzdaki uzmanlar sizin evraklarınızı gidecek olduğunuz ülkenin konsolosluk birimlerine göndererek vize işlemlerinizi başlatmış olmaktadır. Fakat burada da küçük bir ayrıntı var. Vize ve pasaport ücretleri öğrencilere aittir.

NOT: Unutmadan, seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız aksi takdirde vizeniz çıkmaz. Ayrıca seyahat sağlık sigortanızın içeriğinde, ferdi kaza, hırsızlık ve 3.şahıs mali sorumluluk sigortalarını içermesi zorunludur. 2016 yılına kadar 3.şahıs mali sorumluluk bildiğim kadarıyla yoktu ve yeni geldi. Peki bu ne için? Avrupa neden bizden bunu istiyor derseniz de cevap basit 🙂 Gittiğiniz ülkede birine zarar verirseniz Avrupa devleti bunu sigortadan karşılatmak istiyor yani sizden bir nevi.

Ek olarak aşağıdaki slaytıda bilgi için kullanabilirsiniz. Sorularınız olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Hepinize iyi seyahatler…

Kontrol Ediliyor

Dünyada ilginç düğün gelenekleri

Dünyadaki farklılıkları zenginlik olarak sayıyoruz. Birbirinden farklı kültürler mevcut. Her bir ülkenin çeşit çeşit adetleri …

Bir Cevap Yazın