Başlangıç / Bilgisayar Bilimleri / ProtonMail nedir?

ProtonMail nedir?

ProtonMail, 2013 yılında CERN araştırma tesisinde Andy Yen, Jason Stockman ve Wei Sun tarafından kurulan, açık kaynak kodlu ve uçtan uca şifrelenmiş bir e-posta hizmetidir.

ProtonMail,  yaygın e-posta sağlayıcılarının aksine, e-posta içeriğini ve kullanıcı verilerini ProtonMail sunucularına göndermeden önce korumak için istemci tarafında şifreleme sistemini kullanır.

ProtonMail, Cenevre’nin Kantonunda yerleşik bir şirket olan Proton Technologies AG tarafından yönetilmektedir ve sunucuları, İsviçre ve ABD’nin ve AB’nin yargı alanının dışında iki yerde bulunmaktadır. ProtonMail ilk fonlamayı bir Crowdfunding kampanyası yoluyla aldı. Daha sonraları Indiegogo ve bir takım yatırımcılardan fonlar alarak maddi ihtiyaçlarını karşılaşmıştır.Bu yüzden ProtonMail tamamen ücretsizdir. Aralık 2015 itibarıyla ProtonMail’in yaklaşık 1 milyon kullanıcısı var. İlk zamanlar davetiye sistemi ile çalışan ProtonMail sistemi, Mart 2016 da kullanıcılarına açılmıştır.

Şifreleme Sistemi Nasıl Çalışıyor ve Ne Kadar Güvenli

ProtonMail, uçtan uca şifreleme sağlamak için ortak anahtar şifrelemesi ve simetrik şifreleme protokollerinin bir kombinasyonunu kullanır. Bir kullanıcı bir ProtonMail hesabı oluşturduğunda, tarayıcısı bir çift kamu ve özel RSA anahtarları üretir:
Genel anahtar, kullanıcının e-postalarını ve diğer kullanıcı verilerini şifrelemek için kullanılır. Kullanıcının verilerinin şifresini çözebilen özel anahtar, kullanıcının posta kutusu parolasıyla simetrik olarak şifrelenir. Bu simetrik şifreleme, AES-256’yı kullanarak kullanıcının web tarayıcısında gerçekleşir. Hesap kaydı yapıldıktan sonra, kullanıcıdan hesapları için bir giriş şifresi vermesi istenir. ProtonMail aynı zamanda kullanıcılara bir giriş şifresi ve bir posta kutusu şifresi gerektiren iki şifre modu ile giriş yapmanızı önerir. Giriş şifresi kimlik doğrulama için kullanılır. Posta kutusu şifresi, alınan e-postaları, kişileri ve kullanıcı bilgilerini ve ayrıca bir özel şifreleme anahtarı içeren kullanıcının posta kutusunu şifreler. Oturum açtıktan sonra kullanıcı her iki parolayı da sağlamalıdır. Bu hesap ve şifrelenmiş posta kutusuna ve özel şifreleme anahtarına erişmek içindir. Şifre çözme, istemci tarafında bir web tarayıcısında veya bir uygulamada gerçekleştirilir. Genel anahtar ve şifreli özel anahtar ProtonMail sunucularında saklanır. Böylece ProtonMail şifre çözme anahtarlarını sadece şifreli formunda saklar, böylece ProtonMail geliştiricileri kullanıcı e-postalarını alamaz veya kullanıcı posta kutusu şifrelerini sıfırlayamaz.

ProtonMail sadece mahkeme kararı olması halinde şifrelenmiş verileri açacağını bildirmektedir.

ProtonMail yalnızca HTTPS’yi destekler ve kullanıcılar ve ProtonMail sunucuları arasındaki tüm İnternet trafiğini şifrelemek için geçici anahtar değişimi ile TLS kullanır. Onların 4096 bitlik RSA SSL sertifikası QuoVadis Trustlink Schweiz AG tarafından imzalanmış ve Genişletilmiş Doğrulama, Sertifika Şeffaflığı,  Ortak Anahtar Tespiti ve Sıkı Ulaştırma Güvenliği konularını destekliyor. Protonmail.com, Qualys SSL Labs tarafından “A +” derecelendirmesine sahiptir.

Eylül 2015’te ProtonMail, Pretty Good Privacy (PGP) için web arayüzüne ve mobil uygulamalarına doğal destek ekledi. Bu, kullanıcının ProtonMail PGP kodlu bir kamu anahtarı ProtonMail dışındaki diğer kişilere ihraç etmesini ve bu anahtarı e-posta şifreleme için kullanmalarını sağlar. ProtonMail ekibi ProtonMail’den PGP şifrelemeyi dış kullanıcılar için desteklemeyi planlıyor.

Proton mail şuan için sadece İngizlice, Fransızca, İtalyanca ve Lehce dillerinde hizmet vermektedir.

Proton Mail’i kullanmak için;

Web ; Buradan

Android ; Buradan

iOS ; Buradan

platformlarını kullanabilirsiniz…

ProtonMail’in Sosyal Medya Hesapları;

Google +FacebookTwitter

Hakkında: esref yasa

Kontrol Ediliyor

SignalR ile Chat Uygulaması

Yazımıza SignalR nedir? sorusu ile başlamak istiyorum. Nedir ve ne işe yarar? SignalR web uygulamalarında …

Bir Cevap Yazın