Başlangıç / Aile / Rus Uzmanlardan: Boşandıktan sonra Baba ile ilişkiler

Rus Uzmanlardan: Boşandıktan sonra Baba ile ilişkiler

Günümüzde boşanmalar oldukça yaygındır ama unutulmamalıdır ki her boşanma önceden olduğu gibi zor ve çileli bir süreçtir.
Genellikle boşama zamanlarında yaşanan karşılıklı atışmalar, iddialar ve suçlamalardan aradaki çocuklar unutulmaktadır.
Boşandıktan sonra eski eşinle aradaki ilişkiyi kurma işi oldukça zordur. Ama anne babayı çok seven çocuk için eşler bunu yapmak zorundadır. Anneler bu süreçte yeni problemlerle karşılaşıyor. Bu durumda çocuğu olumsuzluklardan koruyup bu süreci kabul etmesi adına ne yapılmalıdır?

Anne baba bir çatı altında artık yaşayamıyorlar ve ayrılık kararı alıyorlar. Bazen bu süreç zor ve çileli bazen de oldukça rahat geçiyor. Çocuk bu olaylar yaşanırken olup biten her şeye tanıklık ediyor aynı zamanda bu olayların gelişiminde duygusal bir katılımcı oluyor. İşte bu sebeple anne babaların boşanma aşaması, çocukları nasıl etkileyecek, bu ayrılık olayı çocuk üzerinde hayatı boyunca üzerinden atamayacağı bir stres mi oluşturacak, ya da hayata dair öğrenmesi gereken etaplar bir tanesi mi olacak?

Çocuğun annesiyle kaldığını varsayarsak artık sabah uyandığında babasını göremeyecek, babası artık her sabah onu okula bırakamayacak birlikte bişeyler yapma olasılığı daha aza düşüyor. Bazen Anne baba arasında ki duygular, dile vurulmamış kırgınlıklar, öfkeler çocuk üzerinde olumsuz etki oluşturuyor. Bu süreçte çocuğu eski eşine karşı bir koz, bir cezaladırma aracı olarak kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Boşanmalardan sonra görüldüğü üzere anne geçmişte eşi ile yaşadığı olumsuzlukları, onun kötü yanlarını çocuğa aktararak çocuğun ruhunu incitiyor.
Baba neden lazım?
Koşulsuz çocuk için anne sıcaklığı, koruması, terbiyesi çok önemli. Bu onun gelişimi adına genel halkalardandır. Ama çocuğun bir de babası var onu çocuk üzerindeki etkisi nedir?

1.Model olarak Baba

Çocuklar erken yaşlarda çevresinde gördüğü bayan ve erkeklerin davranışlarını anne ve babasının rolünde birleştirerek özümsüyor. Erkek çocuk babasına bakarak erkek adam nasıl davranır, nasıl sorunların üstesinden gelir bunu öğreniyor.

2. Başka Türlü Sevme
Baba sevgisi anne sevgisinden farklıdır, çocuğu anneden başka türlü sever. Baba çocuğu ödüllendirir, destekler, över ve eleştirerek onun büyümesini ve başarıya ulaşmasını sağlar.

3. Duygusal ve Sosyal Değerler
Çocuğun sadece anne, nene, teyze tarafından değil daha önceden kendisiyle birlikte yaşayan babası tarafından da sevildiğini hissetmesi lazımdır.
Çocuğun yaşıtları ile kolay bir şekilde iletişime geçmesi kendine duyduğu özgüven sayesindedir. Bu da ancak ve ancak anne ve baba ile olabilmektedir.

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Bir Cevap Yazın