Başlangıç / Dünya / Ruslar Türkiye’den en çok bunları alıyor

Ruslar Türkiye’den en çok bunları alıyor

Bir çok kişi yıl boyunca iş stresinden uzaklaşıp huzurlu sakin bir hafta geçirmek için
tatil planları yapar. Yapılan tatilin hem kaliteli olması hem de cep yakmaması lazımdır. Bu sebeple komşumuz Rusya’dan milyolarca kişi Türkiye’ye tatile gelmektedir. Türkiye’ye Rusya’dan gelen turisler deniz, güneş, kaliteli yemek ve servisten memnuniyet duydukları için her yıl sayıda artış olmaktadır.

Belki bu sene yaşanan Uçak krizinden dolayı sönük geçmiş olabilir ama
2017 yılında iki ülkenin yakınlaşması, aradaki buzları eritmiş olması nedeniyle Ruslar tekrardan komşu, dost ülke olan Türkiye’ye misafir olacaktır. Ayrıca Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Murat Şen, 2017’de Türkiye’ye 5 milyon Rus turist beklediklerini belirtiyor.

Rus turist olarak uygun bir tur bulduk Türkiye’ye geldik tatilimizi 4 ya da 5 yıldızlı bir otelde yaptık.
Gayet güzel bir haftayı eğlencesi, yemesi, içmesi ve gezileri ile dolu dolu geçirdik. Bir çok yerde havuz başı, deniz kenarı, gittiğimiz restoralardan
otelde şeflerin hazırlamış olduğu birbirinden güzel yemeklerin yanlarında da ya bizzat onları da hatıralarımız arasına koyup dost akraba çatlattıktan sonra
kendimize, iş yeri arkadaşlarımıza küçük hediyeler alma vakti geldi.

Peki ne alıcaz? diye aklımıza takıldı. Tabi çarşı pazar gezdik gözümüze çarpan tatlılar tuzlular birbirinden güzel hediyelik eşyalar olmuştur elbette.
ilk defa Türkiye’ye gelmişsek pazarlıkta bilmiyorsak (rusyada pazarlık yapmaya kalkarsanız azar işitme
mağazadan kovulma gibi şeyler yaşayabilrsiniz.) ve bunu satıcı da farketmiş ise fiyatlatın biraz tuzlu olması kaçınılmazdır.
Genel itibari ile Rusların Türkiye’den almış oldukları hediyelikeri şu şekilde sıraladık.

En Popüler:

• Türk tatlıları (baklava, Türk lokumu, pişmaniye, cezerye, cevizli sucuk)Ruslar genellikle çayı limonla içip şaker kullanmazlar, bunun yerine çay yanında şekerlemeler, tatlılar tüketirler.
• Nazar boncukları, buzdolabı süslemeleri.
• Nargile, tütün Rusyada son zamanlarda birçok kafede yapılmaktadır.
• Çömlek
• Zeytin, zeytinyağı
• Türk Kahvesi ve hazırlamak için cezve
• Çay bardağı
• Baharatlar, Şalgam suyu, Fener, Cimbom, Beşiktaş Formaları, salatalar için nar sosu, çam balı, kuru incir, kuru kayısı, tam olarak Türkiyede ne işe yaradığını bilmedikleri ama kokusunu beğenerek aldıkları Kolanya, bulgur, Kırmızı mercimek, ceviz
• Tekstil ürünleri Türkiye’de turistik yerlerde bazen fiyatlar yabancılar için şişirilse de Rusyadaki fiyatlardan daha ucuz oluyor.
(T-shirt, havlu, bornoz, çarşaf, masa örtüleri, peçeteler, el işlemeleri)

Sadece bunlarla da sınırlı değil tabiki. Ayrıca bazı Rus Türk evliliklerini bu tatil kapsamına alıp bu kategoride değerlendirebiliriz.

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın