Başlangıç / Dünya / Survivor adası Dominik Cumhuriyeti bilinmeyenleri

Survivor adası Dominik Cumhuriyeti bilinmeyenleri

Dominik Cumhuriyeti Amerika kıtasında Karayipler’de Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Türkiye’den 7 saat geridedir. Türkiye’den 16 kat daha küçük 10 milyondan fazla nüfusa sahiptir.

Kristof Colomb 1492 yılında Hindistan diye Dominik Cumhuriyetini keşfettiğinde bu adada 6 milyon kadar kişi yaşıyormuş. Eski bir İspanya sömürge ülkesi ve İspanyollar bu topraklarda 300 yıl kadar kalmışlar. Zaten bugünkü resmi dilleri de İspanyolca.

1821 yılında ülke bağımsızlığını kazanmıştır. Ülke halkının yüzde 90’ı Hristiyan Katoliktir. Yüzde 16 beyazlar, yüzde 11 Afrika kökenli siyahiler, yüzde 73’ünü de melezler oluşturuyor.

Yıl boyu hava sıcaklığı 20 ile 35 derece arasında değişiyor. Tropikal bir iklime sahip, yılda neredeyse 300 gün güneşli.

Turizm önemli ticari kayaklarından her yıl ülkeye 5 milyondan fazla turist gelmekte ve büyük çoğunluğu Rusya ve Avrupalı turistler oluşturmaktadır.

Başkenti Santo Domingo 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Unesco dünya mirası listesinde bulunmaktadır.

Para birimi olarak Dominik Pesosu kullanılıyor. 50 Peso 4 Tl.

Dominik Cumhuriyet’inin yüzde 30’luk kesimi ultra zengin bir hayat sürmektedir.

 

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

Dünyada ilginç düğün gelenekleri

Dünyadaki farklılıkları zenginlik olarak sayıyoruz. Birbirinden farklı kültürler mevcut. Her bir ülkenin çeşit çeşit adetleri …

Bir Cevap Yazın