Başlangıç / Dünya / Telefonun olmadığı dünyalar

Telefonun olmadığı dünyalar

Günümüzde telefon artık bir organımız haline geldi. Gece gündüz en çok onunla etkileşimde bulunuyoruz. Birçok uzman tarafından faydasından çok zararlarından behsedilmekte ama  gün geçtikçe kullanımı artmaktadır. Bir yer düşünün telefon yok, internet yok böyle bir şey mümkün mü dersiniz? Elbette ki mümkün dünyanın bir çok farklı bölgesinde telefon ve internet kullanılmıyor.

Oymyakon, Yakutistan

Oymyakon köyü – gezegendeki en soğuk yerlerden bir tanesidir 71 ° C ile. Bu gibi durumlarda, hemen hemen her şey donuyor, tabiki cep telefonları da buna dahil. Dış dünya ile iletişim sadece yaz aylarında yapılan uçak seferleri ile sağlanmaktadır.

 

Kifuka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Kifuka – Demokratik Kongo Cumhuriyetin köylerinden biridir. Yılda istatistiklere göre, km kareye 158 yıldırım düşmektedir. Bu kadar çok yıldırım düştüğünden köylüler elektronik cihaz kullanmaktan çekinmektedir. Diğer bir tabirle herhangi bir elektronik cihazın burada kullanılması intihara eşit sayılıyor.

Green Bank, Amerika Birleşik Devletleri, Batı Virjinya

Green Bank – şehrinde uzaydan zayıf sinyaller almaya yarayan en büyük teleskop bulunmaktadır. Bu nedenle, elektromanyetik dalgalı herhangi bir cihazı kullanmak yasaktır.

Motu, Çin

Motu bölgesi Tibet’te bulunmaktadır, yerel Budistler burayı kutsal saymaktadırlar. Oraya ulaşmak için 200 metrelik donmuş asma köprüyü geçmeniz gerekmektedir. Hal böyle olunca çok fazla kişi yaşamadığından bölgede telefon kullanımı yoktur.

Muli Faroe Adaları

bu adada yaşam için gerekli hava elverişli olmadığından ve yeterli besin kaynağı bulunmadığından 4, 5 kişi anca yaşamaktadır. Turizm burada gelişmemiştir.

Pitcairn Adası, Pasifik Okyanusu

Pitcairn Adasının nüfusu sadece 50 kişidir. Mobil İletişim, medeniyet ile ilişkili, internet ve ya başka bir şey, burada bulunmamaktadır. Dış dünya ile irtibat sadece ayda bir kez adayı ziyaret eden bir geminin yardımı ile sağlanmaktadır.

Galindez Adası, Antarktika “Akademik Vernadsky” İstasyonu

Ukrayna’nın  “Akademik Vernadsky” – Antarktika’daki tek istasyonudur. Dış dünya ile iletişim sadece uydu üzerinden sağlanmaktadır ve internet hızı kimi zaman bir e-posta göndermek için bile yeterli değildir.

 

 

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

Burma’daki Altın Kayanın sırrı çözüldü

Uçurumun kenarındaki Kutsal Altın taş Burma’nın Mon kentinde uçurumun kenarında kutsal sayılan altın bir taş …

Bir Cevap Yazın