Başlangıç / Dünya / Yeryüzünün en Hızlı ve en Nazlı büyüyen bitkisi: BAMBU

Yeryüzünün en Hızlı ve en Nazlı büyüyen bitkisi: BAMBU

Dünyanın nazlı ve en hızlı büyüyen bitkisidir. Bambu türleri Asya, Afrika ve Amerika’da bulunur. En büyük bambular, 80 cm genişliğe ve 38 metre uzunluğa kadar ulaşabilir.
Japonya’da yetişen bambular günlük 120 cm’e kadar uzayabilmektedir. Uzun yıllar boyunca Japonlar Bambu ormanlarına gidip rüzgar ile birlikte oluşan müziği dinlemişlerdir. Ve bu gelenek haline gelmiştir. Japonya’da her yıl aralık ayında Sagona Bambu ormanlarında yüzlerce fener yakılarak festivaller düzenlenmektedir. Ayrıca Sagano Bambu ormanındaki rüzgar sesi Hükümet tarafından Japonya’yı tanımlayan en karakteristik 100 ses içine alınmıştır.
Bambu tekstil, gıda, mobilya, inşaat, müzik enstrümanı yapımına kadar yüzlerce ürün yapımında kullanılmaktadır.

Bambu Yetiştirme Süreci

Tohum ekilir, sulama ve bakım işlemleri belli periodlarla yapılır. Birinci yıl tohumda bir değişiklik olmaz. Tohum ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda da bir değişiklik olmaz. Bazen iyiye güzele giden yol fazla nazdan aşık usandırır ama sabır her zaman mükafatını verir. Yetiştiriciler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Sonunda beşinci yılda bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır. Bir bambu ağacı 1 gün içerisinde ortalama 90 cm uzar.

Hakkında: Cüneyt Çelebi

Moscow State University - Bachelor Peoples' Friendship University of Russia - Master

Kontrol Ediliyor

18 Maddede Almanya’da hayat

Almanya’da Polislerin ve Taksicilerin en çok kullandığı araç Mercedes. Almanya’da herhangi birine yol sorduğunuzda gayet …

Bir Cevap Yazın